Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

dům z přírodních materiálů, novostavba

dřevěná konstrukce, izolace slaměnými balíky
návrh, projektová dokumentace k2-architekti ateliér
rok výstavby 2011, 2012, 2013

dům z přírodních materiálů, novostavba
dřevěná konstrukce, izolace slaměnými balíky
návrh, projektová dokumentace k2-architekti ateliér
rok výstavby 2011, 2012, 2013

Jsme dva. Muž a žena. Pavel a Lidka.

A stavíme spolu slaměnou chaloupku v Podkrkonoší.

Dům je jednoduchého obdélníkového půdorysu o venkovních rozměrech zhruba 8x12 m. Masivní dřevěný skelet včetně krovů je zhotoven z velké část z hoblované kulatiny vytěžený vlastními silami v nedalekém lese. Konstrukce je založena na betonových patkách na základových pasech. Pod domem tak vznikla odvětrávaná mezera. Jako izolace stěn a podlahy jsou použity slaměné balíky z obou stran opatřených hliněnou omítkou. Z vnitřní strany bude zeď omítnutá 10 cm hlíny, která bude sloužit jako parobrzda i jako akumulační zeď. Zvenčí je centimetrů pět a hlínu chrání mimo přesahu střechy koňský hnůj, který omítka obsahuje. Na sedlovou střechu byla použita přírodní krytina ze štípaného modřínového šindele. Na izolaci střechy v podkroví použijeme pravděpodobně izolaci konopnou. Kastlíková okna jsou vlastní výroby. Na nátěry dřeva používáme lněný a tungový olej a jsme velmi spokojeni (i s cenou).

Stavbu jsme započali v červnu 2011. Stavíme svépomocí, což přináší mnohé výhody a také nějaké nevýhody. Stav stavby na jaře 2013: máme hotové stěny ze slaměných balíků částečně omítnuté z vnitřní i venkovní strany, většinu oken, pracujeme na dokončení izolace podlahy a Pavel dokončil usazení ostění oken ve štítech. V nejbližších dnech nás čeká především práce s hlínou a zavedení přípojek vody a elektřiny do domu.

V domku počítáme s kamny s plotnou, ve kterých se bude topit dřevem. Takto vyrobené teplo chceme použít tak, aby pokrylo co nejvíce energetických potřeb domácnosti (ohřev TUV, vaření, vytápění a případně sušení ovoce). Tepelnou ztrátu domu jsme primárně neřešili.

Za velmi důležité považujeme, aby se domek stal přirozenou a harmonickou součástí zahrady a přitom nenarušoval sousední objekty. Považujeme za důležité uvést, že nás velmi oslovil koncept ekozahrad/permakultury (viz www.ekozahrady.cz).

Očekávali jsme, že stavební práce budou postupovat rychleji. Lidku překvapilo, jak je stavba domu náročná – fyzicky, psychicky, duševně… Pavel si stavění na plný úvazek užívá.

Na stavebním úřadě za nás jednal autor projektu Ing. arch. D. Kratochvíl a žádné těžkosti jsme nevnímali.

Rozsáhlou fotodokumentaci z průběhu stavby a podrobnější informace o našem stavění můžete najít na: http://slamenachaloupka.webnode.cz/

Nabízíme předání vlastních zkušeností, které jsme získali při navrhování našeho domu a jeho realizaci. Rádi odpovíme na vaše případné dotazy prostřednictvím e-mailu (vy se můžete dozvědět, my budeme rádi, že se o to někdo zajímá a budeme mít nějakou zpětnou vazbu:-)).
Pavel rád předá své zkušenosti výměnou za pomoc na stavbě (především nanášení jednotlivých vrstev hliněných omítek, hliněné podlahy, eventuálně docpávání slámy:-). Pavel je truhlář s 17letou praxí, zkušenosti se stavěním získal při hledání a třídění informací, navrhování a stavbě vlastního domu. Dům staví svépomocí na plný úvazek už téměř 2 roky. Upřednostňuje přitom přírodní materiály v maximální míře, které je schopen. Zkušenosti je možné předat individuálně, v případě většího zájmu bychom se mohli pokusit udělat třeba workshop.

Kontaktujte nás nejlépe na naší e-mailovou adresu:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,
telefon na Pavla 737 409 216

Pohled z jihovýchodu

Pohled z východu. Půvabné křivky stěn.

Náhled do budoucí kuchyně.

Detail oken.