Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

dům v pasivním standardu, novostavba

dřevěná konstrukce, izolace slaměnými balíky
návrh, projektová dokumentace k2-architekti ateliér
rok výstavby 2009

A tady se dozvíme, jak vznikal domov Slávule, Davida a jejich čtyř dětí

dům v pasivním standardu, novostavba
dřevěná konstrukce, izolace slaměnými balíky
návrh, projektová dokumentace k2-architekti ateliér
rok výstavby 2009

Dostali jsme za úkol být prvními, kdo prověří rubriku Vaše stavba a také Pazderovu osnovu, podle které můžete při zasílání příspěvků do redakce postupovat. Takže to zkusím přesně podle ní a uvidím, co to udělá. Vy samozřejmě můžete zvolit buď námi navržený postup, nebo popustit uzdu svojí kreativitě a vytvořit článek jakkoli jinak. Tak jdeme na to.

Představte se

Jsme 6členná rodina z Podkrkonoší. V době, kdy jsme začali stavět dům, jsme bydleli ve Dvoře Králové nad Labem a pozemek jsme koupili 13 km od tohoto města. Na místo stavby to tedy nebylo daleko, což bylo rozhodně výhodou. Oba jsme s manželem architekti na volné noze (v té době jsme již dlouho měli svoji projekční firmu a svůj živnostenský list). Děti byly poměrně malé, nejmladšímu byly 3 roky.

Základní parametry

Tak to je otázka. Dům jsme navrhovali jako pasivní, energetická soběstačnost byla pro nás jednoznačnou prioritou vzniklou nejen ze současné  situace s energetikou ve světě a nepříjemné závislosti na systému, ale i logickou volbou s ohledem na životní prostředí.

Dům má cca 130m2 zastavěnou plochu a také cca 130m2 plochu užitnou. Dispozičně slouží nejen jako náš nový domov ale také jako ateliér, ve kterém s manželem pracujeme. Dům je částečně dvoupatrový, nepodsklepený, s větratelnou mezerou nad terénem. Má vodovodní přípojku a přípojku elektriky, je vytápěn (pokud je v nejchladnějších dnech potřeba vytápět) dřevem, případně elektrikou, kterou však ani nepoužíváme. K ohřevu vody slouží dva solární panely, lze však použít i dřevo či elektriku. Dům je napojen na čistírnu odpadních vod.

Materiálově jde o dřevěnou nosnou konstrukci, izolovanou slaměnými balíky. Střešní konstrukce je navržena jako pochůzí zelená střecha (travnatý porost). Dům je z exteriéru obložen neopracovaným modřínovým dřevem.

Co jste od domu čekali?

Prověření principů  a dílčích řešení alternativní stavby, o kterých jsme snili a kterým jsme věřili. Až praxe však mohla ukázat správnost předpokládaných a navržených řešení.

Nový domov, jaký jsme si vždy přáli - život na venkově a polosamotě, který můžeme sdílet s našimi přáteli.

Zvýšení soběstačnosti a nezávislosti na systémech naší společnosti, především energetické.

Co z toho se splnilo? Co bychom udělali jinak?

Jsme velmi šťastni, že dům jako celek skutečně funguje a to, co jsme od něj očekávali se zcela splnilo. Dům je energeticky pasivní, prošel Blooverdoor testem (článek o tom, co je Blooverdoor test, pro vás připravujeme).

Upřímně, udělat něco jinak bychom nemohli, protože by nám nestačily síly. Stavba pro nás byla společně s rodinným životem a prací náročným obdobím a více bychom ze sebe nevydali. Rozhodně by se nám ale líbila spousta věcí, především hospodaření s šedou vodou, čistící jezírko atd. Naštěstí však můžeme tyto užitečnosti alespoň sdílet se svými klienty, kteří se pro ně nadchnou.

Těžkosti všeho druhu

Asi díky tomu, že jsme z oboru, že jsme se o tento druh stavění zajímali mnoho let dopředu a také díky skvělým přátelům, kteří se tímto stavitelstvím zabývali mnohem déle než my, jsme těžkosti při stavbě neměli (nebo alespoň ne výrazné). To, že se něco občas nepovede, nebo nejde tak, jak přesně si naplánujete, není těžkost, ale běžný průběh nejen stavby, ale jakékoliv tvůrčí činnosti. Věci nešly asi tak rychle, jak bychom si představovali. Problém byl např. s uskladněním slámy pod střechu (která v té době i přes sliby stavební firmy prostě nebyla, ačkoli jsme ji nutně potřebovali). Také sněžit by v říjnu nemuselo, to jsme skutečně nečekali. Cpali jsme slámu do konstrukce při sněžení, prsty umrzaly. Také by se nám v té době hodilo k práci více lidí. Zachraňovali nás příbuzní a ochotní kamarádi, za což jsme jim vděčni dodnes.

Návštěva u nás

Návštěvy u nás nejčastěji bývají spojovány s Kurzy hliněného omítání, kde si lidé mohou jednak zkusit pracovat s hlínou, ale také pohovořit o našem domu a jeho stavbě. Rádi promítáme komentované fotografie, ze kterých účastníci lépe porozumí postupu stavby (v případě vícedenních kurzů). Kontakt na nás: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

fotodokumentace:

Terasa v létě

Stavba terasy

Stavba terasy na podzim

Obklad domu

Rámy na terase

Slámování

Hliněná omítka na parapetu

Pohled z terasy

Zadní pohled

Dům z boku

Zimní pohled na dům

David staví příčku

 

budování základů domu

dřevěná nosná konstrukce částečně vycpaná slaměnými balíky

vnitřní obálka domu z osb desek, pohled do okolní krajiny z prvního patra domu

snaha chránit slaměné balíky před deštěm igelity, někdy jsme je stejně museli po dešti vyndavat a použít suché

slavnostní okamžik - poslední balík slámy

dokončený dům s dřevěným obkladem