Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

A co myši? Nesežerou vám ten dům?

Pokud se rozhodnete stavět dům ze slámy, nebo se slaměnou izolací, této otázce se patrně nevyhnete. Je to ještě spolu s větou:  „A nebojíte se, že vám ten dům shoří?“ nejfrekventovanější otázka. Každá informační oblast má své mýty a stejně tak i alternativní stavitelství. Nesmějme se tedy těmto otázkám, které se mohou zdát naivní pro ty, kteří o tom už něco ví, ale pokusme se na ně odpovědět.

A co myši? Nesežerou vám ten dům?

Ilustrační foto - dřevěná konstrukcePokud se rozhodnete stavět dům ze slámy, nebo se slaměnou izolací, této otázce se patrně nevyhnete. Je to ještě spolu s větou:  „A nebojíte se, že vám ten dům shoří?“ nejfrekventovanější otázka. Každá informační oblast má své mýty a stejně tak i alternativní stavitelství. Nesmějme se tedy těmto otázkám, které se mohou zdát naivní pro ty, kteří o tom už něco ví, ale pokusme se na ně odpovědět.

Jakkoliv jsme se snažili s manželem být tolerantní a vstřícní, postupem času a pod tíhou zvyšující se únavy z částečně svépomocné stavby, nás tyto otázky začaly unavovat. Časem jsme zjistili, že v tom nejsme sami. Možná ještě více byli těmito dotazy zahrnováni naši nejbližší příbuzní - rodiče. Někteří tazatelé patrně počítali s tím, že ti už přeci musí mít rozum a zajímal je tedy jejich názor. Vždyť je to přece taková bláznivina stavět dům ze slámy...

Můj otec vzal celou situaci po svém a časem, když se otázky opakovaly, měl na ně naučenou fundovanou odpověď, kterou přednesl vždy se stoicky vážnou tváří: „Tak to se nemusíte bát. Na to existují přesné výpočty. Například našim mladým to vyšlo celkem na tři kočky a jednoho kocoura.“  Je možné, že na to kápl, i to by mohlo být řešením. Zkusme najít ale i řešení další, která jsme vypozorovali z praxe během stavby našeho domu.

V první řadě je nutné si uvědomit, že myši slámu nežerou. Je to jako ve vtipu o tom, co pije kráva, kdy člověk instinktivně řekne mléko, aniž by to byla pravda. Na druhou stranu, i kdybyste se snažili sebevíc, šance, že vaše sláma na stavbu bude dokonale vymlácená a bez zrna, je mizivá. Takže myším stále máte co nabídnout. Ani my se tedy nebudeme holedbat, že jsme u nás na pozemku nikdy neviděli ani myš. Viděli a bylo jich dost. Vždyť kromě slámy určené k izolování máme pozemek lemovaný skoro ze všech stran polem – rájem myší. Stavba se tedy bez myší, dle našeho názoru, neobejde. Proto bylo také jasné, že se nám myši dostanou i do konstrukce domu. Ve finále jsme ale zjistili, že to ničemu nevadí.

Když sláma z pozemku zmizela a nevhodné a zbylé balíky už ležely na nově založeném kompostovém místě, začali jsme se v souvislosti s myšmi soustředit právě na konstrukci samotnou. Konstrukce se skládala z dřevěného roštu zevnitř pobitého OSB deskami, ke kterým se zvenku kladly slaměné balíky. Dále následovala dřevovláknitá deska a dřevěný rošt pro modřínový obklad fasády. V té době už jsme v domě bydleli a při klidných večerech, kdy ustalo běhání a povykování našich 4 dětí, jsme poslouchali běhání několika myšek nad našimi hlavami. Skutečně to bylo slyšet. Jejich drápky totiž na OSB deskách vydávaly dost podivné škrábání. V té době nám jich začínalo být líto, protože jsme věděli, že jejich dny jsou sečteny. Probíhaly totiž dokončovací práce na uzavření celé fasády, dřevěný obklad neměl žádné otvory ani nedodělaná místa, ve spodní části konstrukce byla připevněna protihmyzová mřížka a myši tak přestaly mít šanci se z konstrukce dostat. Myší škrábání tedy postupně ustalo a už se neobjevilo. Když po nějaké době manžel odmontoval část obkladu (už ani nevím, co bylo důvodem), zjistil, že myšky zřejmě vlivem nedostatku vody v konstrukci uschly, na nějakou chuděru bohužel narazil.

Přesto, že bylo logické, že po utěsnění konstrukce bude problém myší vyřešen, v době myšího škrábání nám do skoku úplně nebylo. Obavy ze „sežrání domu“ jsme skutečně neměli (maximálně by nám myši vyžraly zbytek zrna ve slámě, to je asi celé), ale zvuk jejich nožiček nad vaší hlavou zrovna uklidňující nebyl. Ještě nepříjemnější by byl ale zvuk věty „My jsme vám to řikali!“ a to přesto, že většina těchto prorokujících lidí sice má dům zděný, ale myši mají nejen v konstrukci ale i ve špajzu, takže proč bychom je nemohli mít také.

Od té doby, co jsme konstrukci uzavřeli, skutečně o myších  nevíme a je to už 4. rok. Také jsme nikdy neměli přítomnou žádnou myš doma, což je patrně způsobeno dokonale uzavřenou obálkou domu z důvodu dosažení pasivního standardu. U nás prostě nenajdete ani jednu půlcentimetrovou dírku v konstrukci celého domu a průvan je zakázané slovo. Dům se nám pak v zimě odměňuje teplým klimatem i bez zatápění a nízkými složenkami.

Celkově vzato tedy naše zkušenost s myšmi je pozitivní a povzbuzující. Dokonce mám někdy pocit, že právě zděné domy na tom bývají hůře, než domy izolované slámou. Budeme rádi, pokud nám napíšete také vaši zkušenost.

Pokusíme se nyní shrnout naše výše zmíněné zkušenosti:

  1. V průběhu stavby domu s použitím slámy se myší společnosti pravděpodobně nevyhnete, ale není to důvod k obavám.
  2. Pro zabránění pohybu myší v konstrukci je klíčové mechanické uzavření konstrukce a to důkladné a pečlivé.
  3. Pokud vám výše napsané řešení nevyhovuje, můžete využít doporučení mého otce. Výpočet vám na základě vámi zaslaných parametrů dodá :-).