Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

Už žádné hadry!

aneb Úklid bytu jako cesta k radosti

Když jsem byla malá, říkalo se u nás doma běžně oblečkům „hadry“. Věty typu: „Ukliď si ty hadry!“ byly na denním pořádku a mě nikdy nenapadlo, jak hanlivé označení to ve skutečnosti je.

 

A jak to tak bývá, i já jsem začala používat slovo „hadry“ pro pojmenování oblečení. Jenže teď zjišťuji, že v mém šatníku opravdu bydlí i hadry. Tedy bydlely. V pátek jsem se s nimi slavnostně rozloučila a teď už mám v komodě a ve skříni pouze oblečení. A ne ledajaké. Poprvé v životě cítím úctu ke každému oděvu, který se mnou sdílí můj životní prostor. A musím říct, že mě zalila obrovská radost.

Postupovala jsem podle plánu a nejprve se naladila šálkem horkého čaje. S tříděním jsem začala ve 21:00 a lehce po půlnoci byla hotová. Všechno své oblečení jsem nejdřív nanosila doprostřed pokoje a jedno po druhém vzala do ruky. Většinou jsem okamžitě cítila, jestli mi působí radost, nebo ne. Našlo se ale pár kousků, u kterých jsem si nevěděla rady. Pokaždé, když jsem se zasekla, zjistila jsem, že do rozhodování tahám rozum. Musela jsem se sama sebe zeptat: „Opravdu chci toto nosit? Působí mi to teď radost?“ Tyto oblečky zpravidla skončily v kupičce na vyhození.

Pak nastal moment, kdy jsem měla podle KonMari ucítit ono kouzelné „KLAP!“ Na zemi totiž zůstaly jen dvě hromady. Věci na uložení a na vyhození. Jenže žádné „KLAP!“ se nekonalo. Pak jsem se ještě jednou podívala na hromádku, kterou jsem si chtěla ponechat. Téměř okamžitě jsem objevila několik oblečků, u kterých jsem při třídění váhala. Znovu jsem je vzala do ruky a cítila, že z nich nemám radost. Když jsem tyto kousky přemístila do druhé kupky a začala oblečení skládat, najednou to klaplo. Ten pocit je skvělý.

Skládání triček nastojato podle KonMari
Skládání triček nastojato podle KonMari

Pár tipů:

  • Skládání a ukládání oblečení podle KonMari (tedy vertikálně, viz obrázek) je neuvěřitelně efektní a praktické. Navíc mi působí opravdu potěšení své oblíbené prádlo pohladit ;-) Jak na to se dozvíte například zde.
  • Marie Kondo doporučuje začít s tříděním ráno, když jste nejvíc svěží.
  • Pokud máte doma malé děti a rozhodnete se jim probrat oblečení, nebojte se je do procesu zapojit. Po svém oblečení jsem se nadšeně pustila i do skříně dvouleté dcery. Nejprve mě se zájmem sledovala a pak se aktivně zapojila. Jasně mi dala najevo, co nosit nechce a bedlivě mě sledovala, jestli skutečně ukládám oblečení na správnou hromádku. Některá oblíbená trička si sama odnesla na kupičku. A měli byste vidět nadšený výraz v její tváři, když jsem jí oblečení naskládala zpět do šuplíku, tentokrát „nastojato“.
  • Zvláštní pozornost věnuje Marie ponožkám a punčocháčům. Ty si podle ní zaslouží minimálně stejnou úctu jako ostatní oblečení, protože se celý den doslova dřou. V šuplíku by proto měly odpočívat nikoli jako „brambory“, ale poskládané a srolované.
  • Co se týče kabelek, tak i ty by měly mít možnost si po celodenním tahání různých věcí v klidu odpočinout. Proto je podle KonMari potřeba po příchodu domů obsah kabelky vysypat, roztřídit a uložit na místo. Prázdnou kabelku uklidit a nechat zrelaxovat.

A příště se připravíme na znovuzrození knihovny ;-)

Bydleme harmonicky!
wea