Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

ilustrační - knihovnička

aneb Úklid bytu jako cesta k radosti

Dlouhou dobu jsem si myslela, že hlavní slabina našeho bytu je nedostatek úložných prostor. Mít tak velkou půdu nebo suchý sklep, kam bych uložila všechny ty věci, které se mi jednou možná budou hodit… Jenže nic takového nemám a proto vznikla 13. komnata. Dílna. Obrovský energetický špunt, který spolu se zbytkem přeplněného bytu tvoří můj životní prostor.
Mám ráda energii horských potůčků, a přitom dobrovolně žiju v energeticky ucpaném binci žabinci.

Zkrátka rozhodla jsem se, že přestanu trápit sebe i náš byt a dopřeju mu 40 denní očistný půst.

 • Nejde mi o to, bezhlavě vyhazovat vše, co se mi dostane pod ruku, ale ujasnit si, co je důležité a co není.
 • Věřím tomu, že nás náš životní prostor velmi ovlivňuje a leccos o nás vypovídá. Když nežiju v radostném prostředí, jak může být radostný můj život?
 • Nemyslím si, že za 40 dní zvládnu opustit všechno přebytečné harampádí, které jsem nashromáždila za více než čtvrt století. Nicméně je to první a zásadní krok (nejen) k harmonickému bytu.
 • V mém případě nejde o unáhlené rozhodnutí a mám chuť odlehčit bytu maximálně. Hlavní kritérium pro rozhodování, co zůstane a s čím se rozloučím, bude míra radosti, kterou mi předmět přináší.

Pokud máte ucpaný byt, nebo cítíte, že by mu očista mohla pomoct, přidejte se. Budu s vámi sdílet, jak postupuji, co se mi daří a co ne. Jako vodítko mi slouží krásná metoda KonMari Marie Kondo a intuice:-)

Začínáme!

Pro začátek se budu držet KonMari a jako první provětrám šatník. Odhaduji, že se k tomu dostanu koncem týdne a bude mi to trvat jeden večer.

Předpokládaný postup:

 • zvolím si denní dobu, ve které mě nikdo nebude vyrušovat;
 • příjemně se naladím (jedná se přece o mimořádnou událost);
 • všechno oblečení, včetně bot a kabelek, dám na jednu hromadu;
 • každý kousek vezmu do ruky abych cítila, jestli mi ještě pořád působí radost. Je opravdu velmi důležité netahat do tohoto rozhodování rozum, ale spolehnout se na intuici;
 • udělám si kupičku s věcmi, které ve mně vzbuzují radost a druhou s těmi, které mi radost nepůsobí;
 • první kupičku uložím zpět do skříně a druhou odstraním z bytu. A samozřejmě nějak smysluplně, třeba ji dám na charitu.

Každé věci, která opustí můj životní prostor, poděkuji. Věřím, že vděčnost je zde namístě.

Prosté, že?

Pár poznámek: 

 • Je důležité shromáždit veškeré oblečení. Zimní, letní, vše co mám.
 • Oblečení „na doma“ nejsou hadry, které bych si ven už nevzala, ale po bytě v nich můžu chodit. I tato kategorie oblečků mi musí působit radost.
 • Stejně důležité, jako vyhazování věcí, které mi nepůsobí radost, je i správné uložení zbylých kousků. KonMari preferuje skládání věcí nastojato, aby byl každý kus oblečení vidět. Důležitý je i samotný kontakt s oblečením při skládání (nejen, že tak objevíte případné opotřebení materiálu, ale zároveň i předáte oděvu svoji energii).
 • Návodů, jak skládat oblečení podle KonMari je na internetu celá řada (například na youtube). Doporučuji se na nějaký návod podívat. Je to zážitek ;-).

Tip pro cyklické ženy: osobně mám vyzkoušené, že v určitých fázích menstruačního cyklu jsem rozhodnější a nedělá mi problém vyhazovat. Pokud narazíte na věci, u kterých se momentálně opravdu nedovedete rozhodnout, nechte si je na lepší fázi cyklu ;-).

Podle Marie Kondo bych v okamžiku, kdy mám v šatníku jen to, co mi působí radost, měla pocítit „KLAP“. Tak se těšte na příští článek o úklidu oblečení v praxi :-).

Bydleme harmonicky
Wea