Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

Hodně jsem o svém současném bydlení přemýšlela, co vlastně napsat, aby to nebylo o mně, ale o bydlení. Nakonec jsem přišla na to, že oddělit tato dvě témata nedokážu, protože jsem už zapustila kořeny a s místem jednoduše srostla. Proč bydlím v chatě? Neměla jsem na výběr. Povodeň v roce 2002 zasáhla náš nájemní byt ve městě, kde  jsem tenkrát bydlela, a současně i naší rekreační chatu, v níž bydlím dnes. A jak to tak u všech malérů bývá, sejde se toho najednou víc, zrovna jsem se rozvedla a propustili mě z práce. Bez příjmů ani jiného řešení nebylo

Hodně jsem o svém současném bydlení přemýšlela, co vlastně napsat, aby to nebylo o mně, ale o bydlení. Nakonec jsem přišla na to, že oddělit tato dvě témata nedokážu, protože jsem už zapustila kořeny a s místem jednoduše srostla. Proč bydlím v chatě? Neměla jsem na výběr. Povodeň v roce 2002 zasáhla náš nájemní byt ve městě, kde  jsem tenkrát bydlela, a současně i naší rekreační chatu, v níž bydlím dnes. A jak to tak u všech malérů bývá, sejde se toho najednou víc, zrovna jsem se rozvedla a propustili mě z práce. Bez příjmů ani jiného řešení nebylo.

Začali jsme tedy uklízet a spravovat vodou zničenou chatu. Dlouho jsem si myslela, že se někdy vrátím zpět do města, do svého života, že je to jen dočasné řešení. Musela jsem se toho hodně naučit. Opravy a údržba domu jsou spíše mužské práce. Hodně lidí mi pomohlo. Bylo to nekonečné pachtění se za tím, abychom měli úplně obyčejné věci, kterých si v běžném životě moc nevážíme, abychom měli kde spát, kde se najíst, umýt, kde si vyprat prádlo, kde mít stůl na psaní úkolů do školy...

Nebylo to jednoduché, ale drobné dílčí úspěchy přinášely radost. Nevím, kdy přesně nastal ten zlom, odhaduji, tak asi po dvou letech, najednou jsem už nechtěla pryč. Byla jsem spokojená a šťastná, že jsem obklopená přírodou, že mám prostor na všechno, co jsem doposud jako městský člověk mít nemohla: zahradu, zvířátka, včely, snídani venku u stolu, praskání dřeva v kamnech, vůni posečené trávy... Začala jsem si užívat všeho dobrého, co venkov a příroda nabízí. Nemůžu nezmínit kvalitní venkovské jídlo, miluji ho a je to na mě vidět. Řekla bych, že jsem se tu v mnoha směrech našla a žiji šťastněji než dřív.

Chata - pohled zepředu

Za 13 let se tu mnoho udělalo, mnoho se změnilo. Změnila se sestava lidí i zvířat (i je počítám do rodiny). V současnosti je už bydlení zde pohodlnější, ale přináší stále určité obtíže. Ty plynou víc z bydlení na samotě, než ze samotného typu nebo nekomfortnosti stavby. Není tu vybudovaná infrastruktura a bez auta by se nám žilo podstatně hůř. Nejsou to jen nákupy, ale i každodenní doprava do práce, doprava dětí do školy, k lékaři. Dost se mi ulevilo, když dcera dospěla a mohla si udělat řidičák. Někdy je to i boj s přírodou, povodeň v domě jsme už zažili dvakrát. Zimní období je také náročnější než ve městě. Stále se tu učíme žít a počítat se vším. Promítá se to do různých našich činností i rozhodnutí, do stavby domu i do využití prostoru. Mě to například přivedlo k práci z domova, k rozvíjení vlastního hospodářství, k šetření přírody i vlastní kapsy.  Nejezdím na dovolené - kdo by se postaral o zvířátka? Výhodu vidím hlavně v tom, že je to asi úplně nejlevnější způsob bydlení. Nemusím platit nájem, vodu máme svoji, topíme v kamnech. Místo toho musíme šetřit na opravy a soustavně něco spravovat a obnovovat. Nikdy asi nebudeme mít hotovo, práce je tu pořád dost v každém ročním období. Díky tomu není místo ani čas na deprese. Vlastně je to celkově ozdravné. Myslím, že to naši rodinu stmeluje, protože mnoho věcí by člověk jen vlastními silami nedokázal. Musíme si pomáhat, o všechno se dělit a spolupracovat.

Chata s úly v popředí

Bylo to dobrodružství, kde jsem hodně ztratila i získala. Možná je to jen zvyk, ale už bych neměnila.

[redakčně neupraveno]

Branka do zahrady

Chatka - veranda

Chatka - skalka

Chatka - interiér

Chatka - interiér, pracovní místo

vysoká voda

Loďka

Úl se včelkami

Květinka

Spolubydlící černá kočka

Spolubydlící bílá fretka

Spolubydlící flekatá kočka

Spolubydlící hnědá fretka

Spolubydlící mourovatá kočka

Spolubydlící vlčák