Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

Jirka a Slávule se spřátelili už během studia na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde sdíleli strahovské koleje. Jirka je příkladem člověka s velkým dobrovolnickým srdcem, který (ač  sám časově značně vytížený) neváhal přijet Slávuli a Davidovi pomoct se stavbou slamáku v době, kdy jim docházely síly. Každý, kdo staví svépomocí ví, jak důležitá může být taková fyzická a psychická vzpruha. Zde si můžete přečíst rozhovor Slávule s Jirkou nejen o stavu architektury na Ostravsku.

Jirka a Slávule se spřátelili už během studia na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde sdíleli strahovské koleje. Jirka je příkladem člověka s velkým dobrovolnickým srdcem, který (ač  sám časově značně vytížený) neváhal přijet Slávuli a Davidovi pomoct se stavbou slamáku v době, kdy jim docházely síly. Každý, kdo staví svépomocí ví, jak důležitá může být taková fyzická a psychická vzpruha. Zde si můžete přečíst rozhovor Slávule s Jirkou nejen o stavu architektury na Ostravsku.
Jiří StejskalíkJirko, ty projektuješ na Ostravsku. Jaký je nyní zájem o zakázky na výstavbu rodinného bydlení, rodinných domků? Jedná se spíš o pokles, nebo naopak?

Jirka pracuje samostatně, ale ateliérový prostor/kancelář sdílí s dalšími třemi kolegy, takže má s kým práci konzultovat a také vidí, jaký druh práce běží pod rukama ostatním. Větší zakázky dělají společnými silami.

Dlouhodobé srovnání nemáme, protože takto fungujeme čtyři roky. Během té doby jsem nezaznamenal žádný propad, nebo nárůst. Možná poměr rekonstrukce x novostavby se teď překlopil ve prospěch novostaveb.

Určitě jste už rodinné bydlení projektovali. Jaký typ domků byl od vás nejčastěji požadován, co se týče konstrukce a požadavků na energetickou náročnost?

V naprosté většině převládají zděné konstrukce (keramické bloky) s kontaktním zateplením. Výjimečně je to dřevostavba.

Máš pocit, že se klienti při plánování stavby zabývají také otázkou investice do energetických úspor? Je u veřejnosti dostatečná informovanost, nebo sleduješ nějaké informační mýty (že se to nevyplatí, že je to drahé atp.)?

Klienti přímo vyžadují úsporné domy a je jedno, jestli je to rekonstrukce, nebo novostavba. Informovanost veřejnosti se ohromně zvedla poté, co proběhla dotační akce "Zelená úsporám".

Setkal ses už s požadavkem klienta na výstavbu domu z nějakých netradičních, běžně neužívaných materiálů?

Jenom jednou uvažoval investor o slámodomku, ale bohužel jsme to dotáhli jen do studie.

Tzn., že byla provedena studie (návrh domku), ale nebyla provedena další projektová fáze, kterou je dokumentace ke stavebnímu povolení ani realizační dokumentace. Dům se tedy zřejmě vůbec nepostavil.

Jaká je tvoje zkušenost s netradičními, jak se říká alternativními materiály? Láká tě takové materiály používat v projektování, kdyby o to byl ze strany klientů větší zájem?

Osobní zkušenost je minimální, vlastně nulová. Určitě by mě bavilo pracovat s jinými materiály, ale nemám odvahu to klientům nabízet. Není to pro každého. V současném stavebním prostředí, kdy je všechno "skládačka certifikovaných systémů se zárukami", je těžké prosazovat něco mimo systém. Na to musí být správný klient.

Kdyby se ti s podobnými zakázkami roztrhl pytel, kde bys bral informace? Kurzy, kolegové, literatura, co je ti sympatické?

Asi bych začal jako všichni na googlu :-).

Znáš nějaké architekty, stavaře ve tvém okolí, kteří se „alternativou“ zabývají?

V regionu žádné takové neznám.

Co tvoje současná práce? Čím se zabýváte, co tě baví?

Řekl bych, že je to pořád 50/50 rodinné bydlení a to ostatní, přičemž to ostatní je práce jak pro podnikatelskou sféru, obce, tak i pro neziskové organizace jako dobrovolník. A baví mě v podstatě všechno, když funguje vztah s klientem. To je alfa i omega. 

Vím, že o tom, jak bydlí architekti, často existují mýty. U nás doma například lidé katalogové bydlení nenajdou. Můžeš nám prozradit, jak bydlíš ty? Jak bydlí architekt v Ostravě? Něco ze zákulisí? Něco, na co jsi opravdu hrdý?

S těmi mýty máš asi pravdu, protože většina našich známých odchází po prohlídce bytu lehce zaražena, protože čekali NĚCO a ono tam nebylo vůbec nic :-). Povedlo se nám s přítelkyní na podzim koupit starý byt v centru města. Byt  jsme vymalovali na bílo, protože na další stavební úpravy jsme neměli peníze. Jsme však s tímto stavem ohromně spokojeni. Ten stav spokojenosti je nejen díky bytu, ale i díky lidem, kteří jsou v domě našimi sousedy. Říkám to trochu alibisticky všem investorům - není tak zásadní kde a jak, ale s kým žijete ;-).

To je velmi trefně řečeno… 

Je ještě něco, čemu se momentálně věnuješ?  

Poslední dobou mi přijde hodně smysluplná (a zábavná) práce pro charitu. Nedávno jsem se zapojil do projektu, jehož cílem bylo otevření dalšího charitativního secondhandu, který bude podporovat o.p.s. Kola pro Afriku.

Věšák na oblečení z jízdních kol

Stolek na šperky s nohami z jízdních kol.

Jízdní kolo zavěšené u stropu. Místo řidítek jsou rohy afrického buvola.

 

http://www.kolaproafriku.cz/tak-trochu-jiny-obchod/

Jirko, díky za tvůj čas. Přejeme stále dobré sousedy a investory, se kterými je radost spolupracovat.J. Stejskalík cpe slámu do konstrukce.

 

J. Stejskalík na střeše