Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

Konopí je mýty a předsudky zahalená léčivá a užitná rostlina – bylina, která je tu s námi už tisíce let a dá se využít na tisíce různých výrobků a produktů. Ve stavebnictví používáme stonek technického konopí, které je legální zemědělskou plodinou pěstovanou u nás převážně na semínko. Technické konopí může i v našich podmínkách dorůstat až čtyř metrů, nepotřebuje žádné chemické hnojiva ani pesticidy a u nás i jinde ve světě se pěstuje často v bio kvalitě. Konopí za jeden rok vytvoří velké množství hmoty - biomasy, která se dá využít i ve stavebnictví.

Autorka článku Katka Hanačíková je členka občanského sdružení (zapsaného spolku) Konopa. Žije, bydlí a tvoří ve vlastnoručně konopím zrekonstruované chalupě.

http://www.konopa.cz/

Konopí je mýty a předsudky zahalená léčivá a užitná rostlina – bylina, která je tu s námi už tisíce let a dá se využít na tisíce různých výrobků a produktů. Ve stavebnictví používáme stonek technického konopí, které je legální zemědělskou plodinou pěstovanou u nás převážně na semínko. Technické konopí může i v našich podmínkách dorůstat až čtyř metrů, nepotřebuje žádné chemické hnojiva ani pesticidy a u nás i jinde ve světě se pěstuje často v bio kvalitě. Konopí za jeden rok vytvoří velké množství hmoty - biomasy, která se dá využít i ve stavebnictví.

Stonek konopí dává dvě suroviny, a to je dlouhé, velice pevné a odolné vlákno a dřevnatou část, kterou po nalámání na různou velikost a jemnost (frakci) nazýváme pazdeří.  Ve stavebnictví používáme obě dvě suroviny.

Využití pazdeří při stavbě domů

Pazdeří je tedy dřevnatá část stonku, která má ve stavebnictví širokou možnost využití a nabízí tvůrčí uplatnění i pro svépomocné stavitele. Po smíchání s pojivem - vápnem či hlínou - vytváří hmotu použitelnou na stavbu stěn, podlah, stropů, krovů i na omítky.Míchání hliněno konopné omítky

Nejznáměší  je směs Hempcrete, česky nazývaná konopný beton či konopné zdivo. Technologie stavění s konopným zdivem se k nám šíří převážně z Anglie a Francie, kde je velice populární a využívá se i pro stavbu městských domů a institucí. Jeho velikým propágátorem je Steve Allin, autor podrobné příručky konopného stavitelství Building with Hemp, lektorkurzů a seminářů, které pořádá po celém světě.Steve je také zakladatel mezinárodní asociace konopného stavitelství – International Hemp Buliding Association (IHBA, www.internationalhempbuilding.org ).

Konopné zdivo je směsí vápna a konopného pazdeří s příměsí hydraulického pojiva - bílého cementu či hydraulického vápna - v různých poměrech závislých na způsobu využití směsi.  Je to lehčený izolační materiál, který narozdíl od běžného betonu zůstává díky vápnu otevřený vůči vodě, tedy paropropustný, což umožnuje konstrukci i domu dýchat. Z této směsi se dělají výplně nenosných konstrukcí, jako jsou stěny, podlahy, stropy i krovy. Směs se sype do bednění nebo přímo stříká do konstrukcí.  Různými poměry vápna i pazdeří je možné vytvořit směsi buď více izolační a lehké (pro izolaci podlah, stropů či stěn), nebo naopak pevnější a tužší (pro omítání). Čím více pazdeří, tím více směs izoluje tepelně i zvukově, u těžších stěn zase vytváří  tepelnou  akumalační masu.

Ruční nanášení hliněnokonopné omítkyPři přidání písku získáte vápeno-konopnou izolační omítku. Omítka se dá nanášet i ve větší vrstvě pěti až deseti centimetrů, je plastická, dají se z ní tvořit různé tvary, plastiky, poličky i výklenky a hlavně dýchá, tedy výborně pracuje s vhkostí v domě a vytváří přirozené antibakteriální klima. Nejraději mám spojení hlíny a pazdeří, tedy hliněno-konopnou omítku, která je zcela přírodní, zdravá, krásná a funkční  jako izolační i akumulační vrstva domu.  Hliněné omítky s konopným pazdeřím méně praskají i díky tomu, že pazdeří umí pojmout velké množství vody a pomalu ji uvolňuje. Nedochází tedy k tak rozsáhlým trhlinám a prasklinám při vysychání jako třeba při použití slaměné řezanky. Na rozdíl od kluzké slámy konopí také lépe propojuje a váže na sebe hlínu, vylepšuje její plastické vlastnosti a snižuje tedy nároky na kvalitní jíl. Do konopné omítky se díky tomu dá použít i hlína písčitá s menším podílem jílu. My jsme při rekonstrukci naší chaloupky použili na omítky hlínu vykopanou z podlah. Krásně se s ní pracovalo a stále drží. Další vlastností, kterou konopí předčí slámu, jsou lepší tepelně-izolační parametry pazdeří, které ocení každý šetrný stavitel.

Vlákenné izolace

Konopné podlahyDalší surovinou získanou z konopného stonku je pevné vlákno. To se využívá jako vynikající přírodní izolace. Vlákna ošetřená ohnivzdornou látkou (většinou vápnem nebo sodovou vodou) se jednoduše nafoukají mezi stěny. Používají se jako náhrada skelné a minerální vaty, přičemž nedráždí plíce ani pokožku.

Nejčastěji používané a běžně dosptupné jsou i izolační rohože vyráběné v různých tloušťkách od 30 až do 200 milimetrů. Tepelně izolačními vlastnostmi jsou srovnatelné s průmyslově vyráběným polystyrenem, který předčí svou propustností (difuzně otevřená konstrukce). Nechává tak konstrukci dýchat, což omezuje vznik kondenzace a plísní. Zároveň mnohem lépe pracuje při navlhnutí (například v případě netěsnosti krycí fólie), vlhkost totiž dokáže rozvést a postupně odpařit. Součinitel tepelné vodivosti se u konopných vlákenných izolací pohybuje od 0,038 do 0,04 W/m.K, což je srovnatelná hodnota s minerálními vlákny. Řadí se tak mezi nejlepší běžné izolanty.                   Konopné vlákenné izolace jsou tedy paropustné, nehořlavé, antibakteriální a přírodní (v případě pojidla ze škrobu zcela, v případě použití polypropylenových vláken z 90 %). Hodí se pro izolace stěn, podlah, stropů i krovů a dále i na utěsnění spár roubených stěn či spár při osazování  oken a dveří.

Stěna a omítkaStonky se dají použít i celé jako treláže do zahrad, jako obklad, či dekorace - záleží už jen vaši kreativnosti a chuti experimentovat J

Zlákalo vás konopí a chcete si jej osahat a vyzkoušet? Během léta budeme pořádat několik stavebních workshopů a dílen v našem sídle občanského sdružení Konopa v Kunžaku na Jindřichodhradecku a ve Vacíkově (Středočeský kraj). Nejbližší akcí věnovanou konopnému stavebnictví je již čtvrté symposium Mezinárodní asociace konopného stavitelství 9. až 10. dubna v Centru alternativních technologií ve Walesu. Další informace o konopném stavění najdete také na našich webových stránkách www.konopa.cz/cs/stavebnictvi/blog.html, kde budou také zveřejněny termíny jarních a letních stavebních dílen sdružení Konopa.

Přeji hodně radosti ze spolutvoření, objevování i stavění s konopím.

Katka Hanačíková

Autorka je členka občanského sdružení (zapsaného spolku) Konopa. Žije, bydlí a tvoří ve vlastnoručně konopím zrekonstruované chalupě.

www.konopa.cz

Příprava konopného betonu  

Konopné vlákno

Stavba v Kunžaku

 Plastika na hliněno konopné omítce

Hliněno konopná omítka

 Ruční nanášení hliněno konopné omítky

 [není redakčně upraveno]