Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

Ilustrační foto - dům

Již nějaký čas jezdím po prohlídkách nemovitostí s cílem koupit dům na venkově a setkávám se s různými makléři realitních kanceláří. Jak to tak bývá, někteří jednají velice profesionálně a z jiných cítíte, že chtějí prodat za každou cenu. V tomto článku však chci popsat zkušenost s dvojicí makléřů, jejichž postup mi přišel hodně nestandardní. Zároveň bych rád požádal Ivanu Cikánkovou, realitní expertku a lektorku, aby se k článku vyjádřila jako člověk, který se v realitách pohybuje více než 15 let. V článku záměrně neuvádím realitní kancelář, neboť se jednalo o franšízu jedné velké realitní společnosti a i jména makléřů jsou pozměněna.

Již nějaký čas jezdím po prohlídkách nemovitostí s cílem koupit dům na venkově a setkávám se s různými makléři realitních kanceláří. Jak to tak bývá, někteří jednají velice profesionálně a z jiných cítíte, že chtějí prodat za každou cenu. V tomto článku však chci popsat zkušenost s dvojicí makléřů, jejichž postup mi přišel hodně nestandardní. Zároveň bych rád požádal Ivanu Cikánkovou, realitní expertku a lektorku, aby se k článku vyjádřila jako člověk, který se v realitách pohybuje více než 15 let. V článku záměrně neuvádím realitní kancelář, neboť se jednalo o franšízu jedné velké realitní společnosti a i jména makléřů jsou pozměněna.

V úterý 4. 3. 2014 jsem měl smluvenu prohlídku domu v Rozstání s makléři paní Foxovou a panem Bardou. Prohlídka proběhla celkem v pohodě, pan majitel byl příjemný a sdílný. Bohužel mne nemovitost nezaujala a neměl jsem o ni další zájem.

Protokol není smlouva

Článek však píšu proto, že po prohlídce došlo z mého pohledu k celkem kuriózní situaci. Pan Barda mi dal k podepsání (jak on říkal) protokol o prohlídce. Zmínil se v tom smyslu, že se jedná o formalitu a že klienti to často ani nečtou. To mě zarazilo a o to pečlivěji jsem si dokument přečetl. Po přečtení jsem řekl panu Bardovi, že zase o takovou formalitu nejde, protože se v dokumentu hovoří o smluvní pokutě v případě realizování koupě přes jinou než jejich kancelář.

Vím, že některé kanceláře podepsání takového formuláře vyžadují ještě před prohlídkou (to mi dává jistý smysl, mám možnost odmítnout podpis a prohlídku nerealizovat). Dát mi ale něco takového k podpisu po prohlídce a ještě se slovy, že se jedná o formalitu mně přijde poněkud neseriózní.

Je možné, že zájemci dokument nečtou, očekával bych ale od zástupce seriózní realitní kanceláře, že na místo, kde se píše o penězích naopak sám upozorní.

Když něco podepisuji, chci od toho mít kopii

Navíc pro mne neměli připravenu kopii smlouvy a paní Foxová mi ji na mou žádost slíbila poslat e-mailem. U protokolu by mě to nezarazilo, ale u dokumentu, kde se píše o smluvní pokutě mi to přijde opět jako neseriózní jednání, nebo lajdáctví. V kombinaci s tím, že bych dohodu podepsal bez přečtení (k čemuž mě pan Barda nabádal) bych vlastně o finančním závazku ani nevěděl. Navíc dohoda obsahovala patičku psanou zmenšeným a místy rozmazaným písmem. Nakonec jsme ji rozluštili a nic závadného jsem v ní neshledal. Nicméně ani toto by v seriózní dohodě být nemělo.

Měl by zájemce o prohlídku něco takového podepisovat?

V poslední době jsem jednal s několika realitními kancelářemi a pouze u jedné po mně požadovali podepsat podobný dokument. Znovu ale podotýkám, že se tak stalo před prohlídkou a dostal jsem kopii dohody přímo na místě. Další kanceláře po mně nic takového nechtěly. Dokonce i v realitní poradně Realitní komory České republiky (které je zmiňovaná kancelář zakládajícím členem) jsem našel doporučení nic takového nepodepisovat (http://www.realitnikomora.cz/poradna/kategorie-koupe_2/otazka-od-lena_1362).

K čemu potřebuji realitní služby

Chápu, že se realitní kancelář snaží chránit před tím, aby ji kupující a prodávající obcházeli. Já se pokouším koupit dům na vsi a není pro mne problém si dům nalezený na sReality najít na mapě a následně potom i v katastru nemovitostí. Adresu i jméno prodávajícího jsem znal dávno před schůzkou s makléři. Jaká jsou zástavní omezení a věcná břemena na pozemky jsem dokonce věděl lépe než makléři. Důvod, proč se na realitní kancelář obracím je ten, že očekávám další služby s koupí domu spojené (vyřízení papírů a podobně), ne pouze zprostředkování návštěvy. Těžko se mi však bude chtít svěřit kanceláři, která již na první schůzce udělá takové chyby. Navíc kanceláři, která se snaží si ze mne podpisem udělat rukojmího, který s ní jednat musí i když s prací jejich makléřů není spokojen. První schůzku chápu jako seznamovací, na které se svobodně rozhodnu, komu se s tak závažným obchodem svěřím do rukou. Přece jen se jedná o velké peníze a já chci mít jistotu, že jednám se seriózními profesionály. Tím, že podepíšu takový papír se makléři již nemusí snažit, mají mne jistého a to je jednostranně nevýhodná situace pro kupujícího. Chápu, když takovou dohodu makléř podepíše s prodávajícím. Prodávající si může vybrat, se kterou kanceláří bude jednat a navíc kancelář hájí zájmy prodávajícího, nikoliv kupujícího.

Poučení z krizové schůzky

Díky této zkušenosti jsem pochopil jak rychle poznat makléře se kterým má cenu vést další jednání. Dobrý makléř totiž nepotřebuje podepisovat podobné dohody na první schůzce. Dobrý makléř přesvědčí kupujícího svým profesionálním přístupem, nikoliv „cancem“ papíru, který je nevýhodný pro kupujícího. Za tuto zkušenost těmto makléřům děkuji.

Jedná se vůbec o zaměstnance realitní kanceláře?

Nejmenovaná realitní kancelář má na svých stránkách možnost vyhledat si makléře kanceláře. Zarazilo mne, že jsem pana Bardu nenašel na těchto stránkách jako makléře a to přesto, že jsem od pana Bardy dostal navštívenku s logem realitní kanceláře, kde byli dva makléři, paní Foxová a pan Barda. Nevím jak tomu mám rozumět a na serióznosti to opět nepřidá (buď by měl být pan Barda veden jako makléř na stránkách, nebo by neměl figurovat na vizitce s logem společnosti).

Co na to realitní expert?

Na Ivanu jako na člověka, který se leta pohybuje v realitách mám několik dotazů:

  1. Je běžnou praxí, že dohoda o prohlídce se dává k podpisu až po uskutečněné prohlídce?
  2. Je běžné, že zájemce o nemovitost nedostane na místě kopii dohody o prohlídce?
  3. Je běžné, že dohoda obsahuje malý a těžko čitelný text?
  4. Měl by nezávazný zájemce podepisovat takovou dohodu? (Přijde mi to absurdní a rád bych znal nějaké argumenty, proč to podepisovat. Zatím se mi dohoda zdá jako jednostranně výhodná, bohužel výhodná pro stranu, na které se já nenacházím.)
  5. Je běžné, že makléř je uveden na vizitce společnosti, ale nelze ho nalézt mezi ostatními makléři na stránkách kanceláře?

Ivana odpovědi shrnula do To se vám nebude líbit, který zveřejnila na svých stránkách ivanacikankova.cz

Diskutovat na toto téma, nebo napsat svoje zkušenosti můžete na Facebooku v diskuzní skupině Stavíme dům.