Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

Podrobné informace o tom, co vše patří do kategorie dobrovolníci – jako za starých časů aneb pomáháme si bydlet, se dočtete přímo na hlavní straně této inzerce. Napadlo mě ale, že by vám mohl pro lepší představu pomoci konkrétní příběh. Pokud váháte, nebo se chcete dozvědět něco podrobnějšího k tomuto tématu, přečtěte si, jak to bylo se stavbou našeho slamáku...

Podrobné informace o tom, co vše patří do kategorie dobrovolníci – jako za starých časů aneb pomáháme si bydlet, se dočtete přímo na hlavní straně této inzerce. Napadlo mě ale, že by vám mohl pro lepší představu pomoci konkrétní příběh. Pokud váháte, nebo se chcete dozvědět něco podrobnějšího k tomuto tématu, přečtěte si, jak to bylo se stavbou našeho slamáku...

Vlastně je to jako za starých časů, když si sousedi při stavbě chalupy pomáhali. Tenkrát si často museli lidé postavit chalupu svýma rukama, dřevo přivést ze svého lesa. Možná jsem naivní a idealizuji si staré časy… Nicméně v tomto článku mi nejde o vykreslení tehdejších vztahů mezi lidmi, ani o popis toho, jaké to tehdy asi bylo. Je jasné, že mnohdy byly podmínky pro stavbu velmi nepřívětivé a mezilidské vztahy se ani vzdáleně nepodobaly idylce. Přesto lidé věděli, že sami těžko přežijí, že spolupráce patří do lidského života, a že se jim pomoc sousedovi při položení prkenné podlahy vrátí, až budou chtít rychle opravit kus střechy (à propos viděli jste film Želary?)

Když jsme stavěli náš slaměný dům a začali dřevěnou konstrukci vycpávat slaměnými balíky, rozhodně se nejednalo o žádnou romantickou aktivitu. Byla to těžká dřina a to především fyzická (já se svojí ženskou silou jsem neměla šanci nacpat ani balík do konstrukce podlahy, natož do konstrukce stěny nebo stropu). Od časných ranních hodin do noci jsme se snažili živit naši 6člennou rodinu, stavět dům a trávit čas s dětmi a hlavně sledovat předpovědi počasí, aby nám sláma nezmokla. Bez vydatné pomoci všech možných příbuzných a přátel, kteří k nám jezdili doslova z celé republiky, bychom neměli šanci. Ale i ti měli značně omezený časoprostor a nedalo se je zatěžovat stále znova.

Zcela vysíleni několika měsíčním cpaním slámy do dřevěné konstrukce, neměli jsme už bohužel sílu na neustálé zastavování se s „kolemjdoucími“, které tato zajímavost přilákala z širokého okolí. Nejprve šlo o milá zastavení a popovídání, později o citelnou ztrátu času s přicházející zimou. Velmi mile nás tedy překvapil mladík, který přijel na kole prozkoumat slaměné stavitelství. Namísto dlouhého vysvětlování, na které jsme už ani neměli sílu, zareagoval na naši nabídku, zda si to tedy nechce zkusit také, k našemu překvapení nadšeným souhlasem.

Dnes staví se svojí partnerkou vlastníma rukama slaměno-hliněný domov a my nikdy nezapomeneme na to ráno, jak k nám dorazil v montérkách a se svačinou a celý den doslova dřel. Přineslo nám to všem mnohé. My získali POMOC v dobách, kdy jsme se silami byli v koncích, oni získali zcela konkrétní představu o tom, jaká práce se slámou je, tu nesdělitelnou zkušenost, která nás dokáže přivést k rozhodnutím šitým na míru právě a jenom nám. Je nám ctí, že jsme mohli pomoci s realizací jejich vysněného projektu a že jsme získali (alespoň my to tak vnímáme) kvalitní známé do budoucna.

Tak s chutí do toho, inzerujte a nebojte si říci o pomoc případně pomoc nabídnout!

Máte pár dní o prázdninách „volno“? Zkuste dát inzerát s nabídkou pomoci někomu, kdo to dnes potřebuje. Třeba získáte nejen zajímavé známé, ale i ony nesdělitelné zkušenosti.

Možná vás někde čeká nové dobrodružství, kraje, které neznáte, nové obzory ve vašem pracovním životě…

Stavba nového domova bývá fyzicky, psychicky a finančně náročná. Umíte si nechat pomoct? Zkuste si o ni říci. Inzerce vás nezatíží a možná vám přivede pomoc, kterou potřebujete.