Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

V článku najdete několik stručných tipů k zamyšlení při výběru mezi novostavbou a rekonstrukcí. Pokud máte rádi obsáhlejší informace, můžete skočit na náš BLOG, kde jsme téma novostavba versus rekonstrukce rozepsali obsáhleji.

Stavět nebo raději rekonstruovat? Tuto otázku jsme si položili v naší FB skupině Stavíme dům Pokud se snažíte rozhodnout, jestli je pro vás lepší nákup nového pozemku k výstavbě, nebo oprava staršího domku, je to článek pro vás.

V rozhodování jsou pro každého důležité odlišné faktory. Klíčové bývají samozřejmě finance. Nákup staršího domku je finančně výhodnější. Novostavba nás bude pravděpodobně stát mnohem více peněz. Ovšem přesto bývá rekonstrukce domu oproti novému domu méně výhodná. Vaše peníze bude polykat pomalu, za to soustavně a mnoho let a celkově nakonec vyjde dráž.

Problém nastává, pokud na stěhování spěcháte a nechcete již hledat další podnájem. To vám nezbývá téměř nic jiného, než zakoupit starší dům, který je alespoň částečně funkční. Začít bydlet a rekonstruovat zároveň.

Ilustrační - dům s kalkulačkou

Při nákupu staršího domu také budeme obtížně řešit energetickou náročnost objektu, tedy kolik nás bude stát vytápění. I starší objekt lze zateplit a upravit tak, aby byl úspornější. Toto řešení ale nebývá zdaleka tak úspěšné jako dobře navržený a kvalitně provedený nový dům.

S tím souvisí i dispoziční uspořádání, Tam máme také značně zúžené možnosti při nákupu staršího domku. I když někdy je možná i lépe předělávat stávající, než vymýšlet vše úplně od nuly. Může to být i časově méně náročné.

Na druhou stranu novostavba nabízí větší variabilitu v umístění domu na pozemku. Tam nás regulují jen omezení daná úřady a jinak se můžeme vyřádit.

Rozdíly jsou i v projektové dokumentaci. U novostavby zabere dost času a přemýšlení základní koncept domu - studie. Na druhu stranu nemusíme dům zaměřovat a kreslit stávající stav, jako u staršího domu. U novostavby prostě rovnou navrhujeme nový dům. U staršího se musíme věnovat pečlivě tomu, co z něho zbylo. To abychom věděli co zbourat, co nechat, co je ve špatném stavebním stavu. Proto nás taková dokumentace vyjde i o 10 - 15% víc, než u novostavby.

I přes pečlivý průzkum a přípravu nás ale může starý dům během provozu ledasčím překvapit, s tím musíme počítat. Na druhou stranu se nám odmění například vzrostlou zahradou, která na nově vzniklých stavebních pozemcích nebývá. Nebo svým starobylým kouzlem a zajímavou historií místa či lidí, kteří v něm bydleli.

Ačkoliv postupné rekonstruování objektu se může zdát výhodné, celkově nás bude stát s největší pravděpodobností víc peněz, než novostavba. Určitě věnujte u rekonstrukce velikou pečlivost výběru objektu. Neváhejte investovat do stavebních průzkumů objektu ještě před podpisem kupní smlouvy, ať si ušetříte zklamání.

Zajímá vás téma podrobněji?

Podrobný návod jak se rozhodnout najdete v BLOGU 11 rozdílů mezi stavbou a rekonstrukcí

Kdo chce vědět ještě více, stáhněte si kapitolu zdarma z naší eKnihy Jak se dokonale připravit na stavbu domu

Bydlete svůj sen!

Slávule

Za tým i-staveniste