Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

Stavět, nebo raději rekonstruovat?

Ilustrační - dům z lega

V článku najdete několik stručných tipů k zamyšlení při výběru mezi novostavbou a rekonstrukcí. Pokud máte rádi obsáhlejší informace, můžete skočit na náš BLOG, kde jsme téma novostavba versus rekonstrukce rozepsali obsáhleji.

Číst dál...

Cena domu aneb Jak se dopracovat k celkovým nákladům na stavění

Pasivní dům - dřevostavba

Část 2 – náklady na stavbu domu

Jednou z prvních věcí, které klienta zajímají, je cena celkové investice stavby domu. Je to logické. Pokud totiž už v začátcích zjistíme, že „na to“ prostě nemáme, případně by nás to na dlouhá léta dostalo do neúnosných dluhů, nemusíme se stavbou ani začít podrobně zaobírat. Často se ale dostáváme do podobně svízelné situace jako dávný myslitel při otázce, zda bylo dříve vejce, nebo slepice. Nabízejí se zde totiž dvě otázky.

  1. Jak určit cenu domu, který není podrobně navržený?
  2. Mám vůbec trávit čas a peníze návrhem domu, na který ve finále třeba nebudu mít? Jak z toho ven?

Druhá otázka v pořadí: Kolik stojí dům?

Číst dál...

Výpočet ceny domu

Okótovaný domek

Jak spočítat hrubý odhad ceny vašeho domu před tím, než se pustíte do jeho stavby? Dopředu vám přesné číslo nikdo neřekne, ale můžete si udělat velice hrubou představu.

Číst dál...

Nahlížení do katastru nemovitostí - praktický návod 2. díl

Nahlížení do katastru nemovitostí 2. část

Pokračujeme v popisu funkcí z aplikace http://ikatastr.cz.

V článku najdete podrobný návod na co kliknout, pokud chcete nahlížet do katastru nemovitostí přes internet z tepla vašeho domova a hlavně proč byste to měli dělat. Informace se vám při hledání pozemku na stavbu domu, nebo objektu k rekonstrukci, budou jistě hodit.

Číst dál...

Nemilá zkušenost s makléři realitní kanceláře

Ilustrační foto - dům

Již nějaký čas jezdím po prohlídkách nemovitostí s cílem koupit dům na venkově a setkávám se s různými makléři realitních kanceláří. Jak to tak bývá, někteří jednají velice profesionálně a z jiných cítíte, že chtějí prodat za každou cenu. V tomto článku však chci popsat zkušenost s dvojicí makléřů, jejichž postup mi přišel hodně nestandardní. Zároveň bych rád požádal Ivanu Cikánkovou, realitní expertku a lektorku, aby se k článku vyjádřila jako člověk, který se v realitách pohybuje více než 15 let. V článku záměrně neuvádím realitní kancelář, neboť se jednalo o franšízu jedné velké realitní společnosti a i jména makléřů jsou pozměněna.

Číst dál...

Cena domu aneb Jak se dopracovat k celkovým nákladům na stavění

Základy pro stavbu domu

Část 1 – náklady na pozemek

Jednou z prvních věcí, které klienta zajímají, je cena celkové investice stavby domu. Je to logické. Pokud totiž už v začátcích zjistíme, že „na to“ prostě nemáme, případně by nás to na dlouhá léta dostalo do neúnosných dluhů, nemusíme se stavbou ani začít podrobně zaobírat. Často se ale dostáváme do podobně svízelné situace jako dávný myslitel při otázce, zda bylo dříve vejce, nebo slepice. Nabízejí se zde totiž dvě otázky. 1. Jak určit cenu domu, který není podrobně navržený? 2. Mám vůbec trávit čas a peníze návrhem domu, na který ve finále třeba nebudu mít? Jak z toho ven?

Začněme hned první slepico-vaječnou otázkou – kolik dáme za pozemek?

Číst dál...

Co oběhat, než začnu stavět. Stavební úřad, realitku nebo raději psychologa?

Pozemek se základy

Část 2. – Výběr pozemku

Výběr pozemku je konkrétní bod, který bude vycházet z našeho celkového přístupu ke stavbě nového domova. Ten jsme si ujasnili v minulém článku (více ZDE). Pokud jsme na nabízené otázky z uvedeného článku dokázali najít odpověď, výběr pozemku je jen logickým průnikem všech našich omezení, ale i přání a tužeb. Níže si uvedeme opět několik praktických bodů k zamyšlení při výběru pozemku.

Číst dál...

Co oběhat, než začnu stavět. Stavební úřad, realitku nebo raději psychologa?

opravdu hodně alternativní stavba

Část 1. – Co od domu očekávám

Doufáme, že naše stránky budou fungovat i jako rozcestník pro ty, kteří jsou opravdu na úplném začátku tvorby svého nového domova. Pazderův nápad na téma tohoto článku mi proto přišel výborný. Možná ve vás začíná pomalu uzrávat myšlenka na stavbu nového domu, ale ještě jste se o konkrétní informace téměř vůbec nezajímali a ani vaše profese se stavitelství netýká. Tak co potom? Kde začít? Tak to nějak zkusme...

Číst dál...