Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

Wea a knihy

aneb Úklid bytu jako cesta k radosti

Tak a je to tady. Čeká mě úkol vytřídit knihovnu. Na tomto místě jsem si vylámala už nejeden zub, naštěstí jen obrazně řečeno. Málo věcí jsem totiž shromažďovala s takovou vášní, jako zrovna knihy.

Postupem času se u mě sešly knihovny ze 3 různých bytů (včetně dědečkovy mega knihovny) + další spousta super úlovků z antikvariátu. Během studia české literatury jsem tajně hřešila nákupem světových klasiků s vidinou, že po studiích si je s chutí přečtu. Navíc jsem kupila i české hitovky (F. L. Věka jsem dokonce ulovila ve dvou různých vydáních) a vůbec mi nepřišlo divné, že mám v knihovně na jedné poličce knihy ve dvou řadách.

Kde se to křečkovství bere? No, doma jsme mívali obrovskou knihovnu… Rodiče měli některé knihy, které byly v minulém režimu takřka nesehnatelné, sem tam nějaký ten samizdat a po revoluci se knihovna ještě tak 5x rozrostla o svěží nové kousky. Knihy se u nás nevyhazovaly, jen občas nějaká unikla, to když si ji někdo půjčil a nevrátil. A tak jsem i já šla ve šlépějích svých rodičů a kupila a kupila.

Když jsem se začetla do knihy o úklidu od Marie Kondo, zaujalo mě, že se knížkám věnuje hned po oblečení. Tvrdí, že by lidé měli uklízet podle kategorií, od nejlehčího (oblečení), až po nejobtížnější (sentimentální předměty). Díky tomu, že začneme cvičit a posilovat rozhodovací schopnosti a intuici na jednodušších kategoriích, zvládneme se nakonec vypořádat i s fotkami a dopisy od milenců ;-).

Její metoda je opět velmi jednoduchá. Pokud při doteku knihy cítím radost, ponechám si ji. Pokud ne - tak, tak, tak… Nádech! Musí opustit můj životní prostor. Výdech!

Jen pouhá představa prázdných polic v knihovně mi zprvu působila až fyzický pocit nevolnosti. Nekecám. Po pár dnech se ale dostavilo příjemné očekávání a nyní se na to vyloženě těším.

Předpokládám, že budu postupovat takto:

  • naladím se hrnkem mátového čaje;
  • všechny knihy shromáždím na zemi;
  • ještě jednou důkladně prohledám byt i sklep, aby žádná kniha neunikla;
  • uvelebím se mezi literaturou a každý exemplář vezmu do ruky;
  • pokud z knihy pocítím radost, nechám si ji;
  • když mi radost nebude působit, s vděčností se s ní rozloučím;
  • vytříděné knihy uložím zpět do knihovny.

Podle Marie Kondo knihy v knihovně spí. Když se jich lehce dotkneme, probudíme je ze zimního spánku a bude se nám pak lépe rozhodovat, kterou si ponechat a kterou nechat jít.

Knihkupení
Knihkupení

Důležitá upozornění:

  • Nezačítat se do knih! Rozhodování by mělo vycházet z pocitu, který cítíte při doteku knihy.
  • Někdy = nikdy. Kondo tvrdí, že pokud si knihu nepřečtete v době, kdy jste si ji koupili, pravděpodobně se k ní už nikdy nedostanete. Proto je možná zrovna teď ta správná doba se s takovými knihami rozloučit, pokud ve vás nevyvolávají radostné nadšení.

Motivace:
Představte si, jak na vás z knihovny hledí pouze knihy, které milujete. Není to povznášející pocit? :-)

A příště se podíváme také na to, co vše ještě může zažít kniha, která vám už nepřináší radost.

Bydleme harmonicky.
wea