Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

V naší zemi ještě zahradničení zcela nevymřelo. Spousta lidí na vesnicích ještě chová nějaké to zvířátko a pěstuje nějaké ty rostlinky. Pro namáhavost práce se však už od zahrádek hodně lidí vzdálilo. A ti, co se na venkov přistěhují, si okolo svého domu vytvoří raději anglický trávník. Jak to tedy udělat, abychom měli vlastní zahradu, na které můžeme trávit svůj čas třeba jen o víkendu?

V naší zemi ještě zahradničení zcela nevymřelo. Spousta lidí na vesnicích ještě chová nějaké to zvířátko a pěstuje nějaké ty rostlinky. Pro namáhavost práce se však už od zahrádek hodně lidí vzdálilo. A ti, co se na venkov přistěhují, si okolo svého domu vytvoří raději anglický trávník. Jak to tedy udělat, abychom měli vlastní zahradu, na které můžeme trávit svůj čas třeba jen o víkendu?

Ekozahrada se oproti klasické zahradě liší v několika směrech. Na ekologické zahradě samozřejmě nepoužíváme postřiky a umělá hnojiva, místo toho využíváme přírodní cesty hospodaření. Kromě toho se ekozahrada vyznačuje i úsporou času při práci ve srovnání s prací na klasické zahradě. Zahrádkáři totiž většinou zahradničí podle zažitých agrotechnických postupů. Tyto postupy jsou zmenšeninou postupů zemědělských firem obhospodařujících velké monokulturní lány. Takový způsob práce je však na malých zahrádkách až k nepochopení. Vše se dá udělat jednodušeji, snáz a efektivněji, než jak mají lidé ve zvyku.

ilustrační foto - improvizovaný pařník

Abyste na své ekozahradě nemuseli trávit příliš mnoho času, pak vytvořte takový design ekozahrady, který využívá především trvalé byliny, stromy, keře, polokeře a dřevěné liány. Tyto rostliny totiž stačí zasadit do země jen jednou a pak z nich lze čerpat úrodu až po několik let. Je pochopitelné, že trvalky vám budou bujet až dalším rokem a u dřevin se dočkáte úrody nejvýše za 5 – 10 let. V tom se však skrývá hlavní myšlenka ekozahrady. Nejpracnější je ji založit, ovšem pak už vám nejvíce času zabere jen sklizeň. Když si ji založíte nyní, tak můžete být v relativně krátkém čase zcela soběstační a již vůbec nemusíte potraviny kupovat v obchodě. Uvažovat do budoucna se vyplatí ve všem, jak při stavbě ekologického domu, tak při prvních pracích na vlastní zahradě.

Z ekozahrady však můžete mít dostatek potravy již prvním rokem. Můžete si vytvořit také políčko pro pěstování zeleniny pro vás a vaši rodinu. Nezabere vám to mnoho práce, jelikož budete využívat takových postupů, jako je divoká polykultura, mulčování, přetrhávání prvních rostlin pro konzum a další. Pěstování zeleniny je však tou nejpracnější záležitostí, takže se na to musíte včas připravit. Snahou ekozahradničení je maximální využití ekologických, k přírodě šetrných ba přímo přirozených způsobů obhospodařování krajiny. Tak třeba pro přípravu půdy před vysetím či vysázením zeleniny využijete slepičí nebo kačení traktor. Tento drůbeží traktor není nic jiného, než drůbež uzavřená do menšího oplocení umístěného na záhoncích. Drůbež přirozeně rozhrabuje půdu, čímž vám ji dokonale připraví pro zasetí. Je to dokonalý model fungování ekozahrady, ovšem když se vám ho nepodaří zrealizovat hned v prvních letech, tak se nic neděje. Mechanizace a další neekologické postupy se v začátcích zahradničení ještě tolerují, jelikož každý potřebuje čas na to, aby se z něho stal dokonalý ekozahradník. Nic vám však nebrání v tom, abyste začali ekozahradničit už nyní. Vyzkoušejte si to alespoň na malé části vaší zahrady.

Vaše ekozahrada může mít různé rozměry. Ekozahradu si lze vybudovat i na balkónu o prostoru 2 m2, ekozahradu můžete mít také na malém dvorku, menší či větší zahrádce, nebo rovnou na několika hektarech. Rozměry a design ekozahrady si volíte podle toho, k jakému účelu ji využíváte. Účelem může být soběstačná produkce jídla, nebo třeba i produkce zeleniny a ovoce na prodej. Ekozahrada funguje jak v malém, tak i ve velkém měřítku. Záleží jen na vašich záměrech. Já jsem se rozhodl pěstovat zeleninu pro prodej. Na podzim se nám vrátí 2 ha pole z družstva, kde se budu moci dostatečně vyřádit. Pokud máte chuť se něco přiučit, nebo si chcete vyzkoušet práci na ekozahradě, tak jste srdečně vítáni. Více se dozvíte na mém blogu www.pavelchodil.cz, kontaktujte mě. Pokud budete chtít, poradím vám i se založením vlastní ekozahrady. Navštivte mě a dozvíte se více.